6

وظیفه روابط عمومی سازمان‌ها در ایجاد حس رضایت در مردمایسنا/قزوین فعالان روابط عمومی باید از قدرت «تبیینی» و «تحلیلی» برخوردار باشند تا بتوانند ارتباطی دوسویه بین سازمان خود و مخاطبان برقرار کنند، زیرا شاید یکی از دلایل اصلی احساس نارضایتی افراد جامعه از عملکرد سازمان ها و حتی مخاطبان باشد. برنامه ها و سیاست ها کارشان را نمی پذیرند. عدم توضیح این برنامه ها یا سیاست های اتخاذ شده برای مخاطبان این سازمان.

به مناسبت هفتم اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی، آرش شایستنیا از اساتید دانشگاه و از نویسندگان کتاب در حوزه «روابط عمومی» در گفت وگو با ایسنا، به بیان تاریخچه ای پرداخت. از آغاز فعالیت روابط عمومی در جهان و آغاز این رشته در ایران عنوان کرد: تولد روابط عمومی در جهان با سال 1906 و با نام “ایوی لی” دانش آموخته دانشگاه پرینستون که به عنوان روزنامه نگار در نیویورک کار می کرد. این روزنامه نگار بود که اولین دفتر روابط عمومی را در نیویورک ایجاد و راه اندازی کرد و با صدور بیانیه ای به نام «اعلامیه اصول» هدف اصلی روابط عمومی را اطلاع رسانی به مردم بیان کرد. روابط عمومی در ایران کمتر از صد سال قدمت دارد، بنابراین می توان گفت که این اولین نهاد یا نهادی است که روابط عمومی را در ایران پایه گذاری کرد. شرکت نفت در سال 1327 تاسیس شد.

وی تصریح کرد: اگرچه این رشته از بدو پیدایش در آمریکا رشد کرده و مدارس و اندیشکده های معتبر جهانی هر ساله با برگزاری سمپوزیوم های علمی برای رشد و ارتقای واقعی این «هنر» و «علم» سرمایه گذاری می کنند، اما در ایران ، می بینیم و توجه جدی به آن نداریم و کافی است تنها یک مناسبت از این حوزه علمی دانشگاهی انجام دهیم.

این پیشکسوت روابط عمومی که تاکنون 2 جایزه جشنواره روابط عمومی را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: به طور کلی تاریخچه فعالیت روابط عمومی در ایران را باید به 2 مرحله «قبل از پیروزی انقلاب اسلامی» و «پس از انقلاب اسلامی» تقسیم کرد و در مرحله اول تحلیل آن را انجام داد. یعنی «قبل از پیروزی انقلاب اسلامی» بحث مفصل دیگری می طلبد، مرحله دوم را نیز باید در 2 قسمت اصلی «دوره هشت ساله جنگ تحمیلی» و «پس از جنگ تحمیلی» تحلیل کرد.

وی گفت: در دوران جنگ تحمیلی وظایف روابط عمومی ها عمدتاً تبلیغی بود و سعی می کردند توطئه های تبلیغاتی در جبهه دشمن را خنثی و خنثی کنند. اما همزمان با پایان جنگ تحمیلی و آغاز دوران سازندگی، فعالیت روابط عمومی شکلی متفاوت و عملاً از حالت تک بعدی به خود گرفت. تبلیغات و اطلاع رسانی صرفاً در خارج از کشور، توافق جدیدی پیدا کرد که همزمان با این تغییر و تحول، مراکز علمی و دانشگاهی سعی در ارتقای سطح سواد و توان علمی فعالان این حوزه، برای جذب علاقه مندان در قالب دانشجویان، این تلاش کردند. هنوز ادامه دارد و دانشگاه ها در حال آموزش کارکنان متخصص در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا هستند.

تربیت متخصصان روابط عمومی از محور اصلی خود دور شده است

این مدرس دوره سواد رسانه ای دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: با همه اینها باید به این نکته نیز اشاره کرد که متاسفانه با راه اندازی این رشته با گرایش های مختلف در واحدهای دانشگاهی علمی و کاربردی سراسر کشور، تربیت نیروهای متخصص باعث شده است. کاهش یافته است از تمرکز اصلی خود خارج شده است.

وی تصریح کرد: از آنجایی که برای تمامی واحدهای دانشگاهی و کاربردی سراسر کشور و یا روسای برخی از این مراکز بدون توجه به تخصص علمی و عملی اساتید، استاد متخصصی که دارای تجربه عملی و مدرک علمی مرتبط با این رشته باشد، وجود ندارد. ، فقط برای کسب درآمد دانشجویان زیادی را جذب می کنند، این رشته مهم و ارزشمند از بین رفته است و شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی آن بی توجهی بسیاری از مدیران سازمان ها و یا دستگاه های اداری دولتی است. جذب نیروهای آموزش دیده در این زمینه این مشکل است.

شایستنیا افزود: به دلیل اینکه این دسته از مدیران نیز به خوبی به این وظیفه دست یافتند، بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی که از مراکز علمی کاربردی فارغ التحصیل شدند; او فقط مدرک دانشگاهی دارد، اما کمترین یا ابتدایی ترین توانایی را در تولید خبر دارد که یکی از بدیهی ترین و در عین حال اولیه ترین وظایف کارشناس روابط عمومی است. آنها ندارند.

وی با اشاره به اینکه فعالان روابط عمومی باید قدرت «تبیینی» و «تحلیلی» داشته باشند تا بتوانند ارتباط دو سویه ای بین سازمان خود و مردم برقرار کنند، گفت: شاید یکی از دلایل اصلی نگرانی مردم در جامعه باشد. عملکرد سازمان ها، احساس نارضایتی و حتی عدم پذیرش برنامه های کاری و سیاست های آنها. عدم توضیح این برنامه ها یا سیاست های اتخاذ شده برای مخاطبان این سازمان. اگر فعالان روابط عمومی تنها به دنبال «توجیه» هستند; آنها فقط به “تبلیغات” مجموعه خود می پردازند و معتقدند که این تبلیغات می تواند نقاط منفی مدیر یا مجموعه ای را که برای آن کار می کنند اصلاح کند. برای تخریب افکار عمومی

این دانشجوی دکتری ضمن تاکید بر ارتقای «سواد روابط عمومی» توسط فعالان روابط عمومی و مدیر مؤسسه یا مجتمع در هر بخش اعم از دولتی و خصوصی، گفت: اگر مدیر یک مؤسسه یا مجموعه با توجه به توان علمی در در حوزه روابط عمومی باید از حمایت قوی کارشناسان و فعالان این حوزه در گروه مدیریتی خود برخوردار باشد و به این باور دست یابد که حفظ و پیگیری برنامه های علمی نوشته شده توسط کارشناسان و فعالان حوزه روابط عمومی می تواند پلی برای برقراری ارتباط خوب و مناسب باشد. در عین حال که سازنده و مخاطب مجموعه تحت مدیریت او هستند، می توان گفت روابط عمومی یک سازمان در مسیر درستی قرار دارد.

وی تصریح کرد: اگر یک مدیر مجموعه بتواند با کمک روابط عمومی مجموعه خود این حس خوب را به مردم منتقل کند; بی شک این عامه مردم نه تنها چهره یک «منتقد سخت» را ترک کرده اند، بلکه این مجموعه را جزئی از خود می دانند و نه تنها برای حل مشکل این مجموعه، بلکه برای رشد، توسعه و پویایی آن تلاش خواهند کرد.

شایستنیا در پایان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این جایگاه، فعالان و کارشناسان فعال در حوزه روابط عمومی یک گروه یا موسسه در هر بخش باید در جهت تغییر فرهنگ سازمانی نادرست از کارمندمحور به مشتری مداری گام بردارند. سیستم ارتباطی سازگار و در عین حال شفاف.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا