9

علت خودکشی پزشکان چیست؟ | اقتصاد24


علت خودکشی پزشکان چیست؟

اقتصاد 24-رضا لاری پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی درباره علل خودکشی در جامعه پزشکی گفت: علل خودکشی چند بعدی و چندوجهی است و نمی توان آن را تنها به یک مورد محدود کرد. حجم کاری که به یک ساکن داده می شود بسیار زیاد است و عدم تناسب درآمد این افراد با فعالیت هایی که انجام می دهند بسیار زیاد است، بنابراین یک ساکن نمی تواند به تنهایی خانه ای در تهران اجاره کند و علاوه بر آن باید قیمت اجاره را پوشش دهد. سایر هزینه های زندگی، از جمله مایحتاج روزانه.

وی خاطرنشان کرد: ناامیدی دستیاران از آینده شغلی که در حال حاضر برای خود می بینند با تصوری که قبل از ورود به پزشکی داشتند در تضاد است که یکی از دلایل اضطراب آنهاست و این خود عاملی برای شروع استرس است. و اضطراب منجر به افسردگی می شود و زمانی که آنها این مراحل را پشت سر بگذارند و احساس بی انگیزگی و ناتوانی کنند، ممکن است بخواهند خود را بکشند.

سخنگوی سازمان نظام پزشکی همچنین گفت: دستیاران هیچ گونه بیمه ای ندارند، حتی مبلغ پرداختی نیز با ساعت کاری قانونی یکسان نیست. این سوال مهمی است که یک رزیدنت 30 ساله با توجه به اینکه پزشک است، با تحصیلات عالی و مشغله های زیادی که متحمل می شود، همچنان از پدر و مادرش برای نگهداری پول می گیرد. چنین فردی برای ادامه کار مشکل دارد. به طور کلی لازم به ذکر است که هیچ ساکنی از امکانات رفاهی از جمله تسهیلات بانکی و مسکن و غیره برخوردار نیست. در نظر بگیرید که اگر رزیدنت متاهل باشد با توجه به گفته های قبلی و با توجه به سختی کار و کمبود امکانات و دریافتی های فراوان چقدر زندگی او سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ رشته ای به اندازه پزشکی به زندگی انسان ها نمی پردازد، گفت: این مورد به خودی خود برای پزشکان استرس زا است. جدا از کار سخت و طاقت فرسا، درس ها و کتاب های سنگینی که یک پزشک باید در دوران تحصیل مطالعه کند. همه این موارد باعث می شود که احساس کنم رشته پزشکی رشته قابل توجهی است. از سوی دیگر، در رشته‌های دیگر مانند فیزیک، حقوق، شیمی و غیره، متخصصان مجبور نیستند در رشته‌های محروم مانند پزشکان تحصیل کنند.

لاری پور درباره عملکرد سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در شرایطی که اکنون جامعه پزشکی با آن مواجه است، گفت: آنچه از شرایط مشخص است، وزارت بهداشت عملاً در این زمینه کار خاصی انجام نداده است. در دانشگاه های علوم پزشکی مراکز مشاوره وجود دارد و فردی که نیاز به درمان دارد به این مراکز مراجعه می کند، اما در اینجا باید به یک نکته توجه کرد. زمانی که پزشکانی که نیاز به درمان دارند به چنین مراکز درمانی مراجعه می کنند، نام آنها نوشته می شود و پرونده ای باز می شود. بنابراین در اولین و مهمترین قدم این مراکز باید ایمن باشند.


بیشتر بخوانید:وی در حال تهیه گزارشی ویژه از علل خودکشی پزشکان است


وی ادامه داد: به همین ترتیب افراد در حین انجام کار همکاران، مدیران و اساتید را در کنار خود دارند و معمولا در محل کار دیده می شوند و مشاهده می شود که فرد بیمار است و حالش خوب نیست. بنابراین آگاهی نسبت به یکدیگر وجود دارد و انتظار می رود این افراد به کسانی که در کنارشان هستند و در شرایط بحرانی روحی و روانی قرار دارند توجه بیشتری داشته باشند که این خود عامل مهمی در پیشگیری از خودکشی است.

لاری پور در خصوص تصمیماتی که می توان برای پیشگیری از خودکشی در جامعه پزشکی گرفت، گفت: اگر فکر کنیم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود به هیچ وجه اینگونه نخواهد بود. آمارها و ارقامی از مرگ خودسرانه در دنیا وجود دارد که متأسفانه بیشتر در جامعه تحصیلکرده، فرهنگی و علمی است، زیرا درک و درک آنها از جوامع و انتظاراتی که از جامعه خود دارند بیشتر است.

وی تصریح کرد: بهبود شرایط و امکانات، در نظر گرفتن فرصت برای دستیار، برنامه ریزی پزشک یا پزشک متخصص اعم از خدمات بانکی، حق مسکن و … به طور کلی تغییر وضعیت معیشتی موجب بهبود وضعیت اشتغال آنها می شود. در نهایت تناسب دستمزد دستیاران با فعالیت هایی که انجام می دهند باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: گرچه در رزیدنتی زمینه های کاری تفاوت هایی وجود دارد، به عنوان مثال بیهوشی اطفال یکی از سخت ترین رشته ها در دستیاری چه از نظر درس و چه از نظر شیفت کاری طولانی نسبت به رشته هایی مانند پوست و گوش است. و گلو و بینی شرایط سخت تری دارند. به همین دلیل باید تناسب پرداخت ها با توجه به فعالیت و درجه سختی کار در نظر گرفته شود. و:

وی افزود: در حال حاضر به دلیل اعداد جذابی که اعلام می کنند شاهد مهاجرت برخی از پزشکان به کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم. البته پزشکان می توانند به تعداد کمتر در کشور خود به کار ادامه دهند. در واقع، اگر پزشکان در کشور خود احساس امنیت مالی کنند و دارای اعتبار و موقعیت اجتماعی باشند، طبیعتاً هرگز نمی خواهند کشور خود را ترک کنند.

منبع: ایلانا

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا